Emaks olemise oskused tulevad tööturul kasuks

3. sept. 2010 at 11:02 Lisa kommentaar

Kirjutas Tiina Saar, karjäärinõustaja

Ühel noorte emade tööturukoolitusel kuulsin naistelt, kes paar aastat ja enam lastega kodus olnud heietusi, et nende karjäär on nüüd läbi. Et kuhu nad enam kõlbavad – piimalõhn juures ja käed kodutöödest karedad. Nõustun täielikult sellega, et lastega kodus olles jäävad tööteemad kiiresti võõraks ja tööalane enesekindlus käib alla. Kui suhtled hommikust õhtuni kolmesõnaliste lühilausetega, ümised lastelaule ja keedad mahetoodangust püreesid, milline tööandja sind ikka enam ihaldab. Niisiis on pelgus õigustatud. Teisalt, milliseid super – hüper oskusi läheb vaja, et lastega majapidamises ellu jääda ja millist vastutust ning võimeid nõuab nende asisteks maailmakodanikeks kasvatamine. Seda kõike ei õpetata ühelgi koolitusel, kuid emadekool aitab ellu jääda ka tööturul, kui enda sisse vaadata ja oma võimed teises kontekstis läikima lüüa.

Töö mitmel rindel korraga ja ümberlülitumisvõimega

Enne veel kui ise kolmelapselise perekonna emaks sain, imetlesin tuttavat naist, kes alati külla tulles naerusui oma pisikesi maimikuid süles taris, külakosti komps veel seljas. Külas olles jagus mõnusat juttu isekeskis ja seda kõike pepude pühkimise, nutujoru, ümber läinud kakao kuivatamise, kukkujate püüdmise ja kõige muu vahelt. Ja kui lõpuks kohtumisele ruttava lapsukeste emme seelikule lapse paljalt pepult pruunikas plekk tekkis, keeras vapper naine sellegi naljaks: ema ordenid, mis parata!

Millises teises ametis kasutaks me nii suurt tähelepanu ja kontsentratsioonivõimet, kui seda on väikeste lastega kodus olemine. Olles ühe teismelise, 2,5 ja 1,3 aastase tüdruku emaks, tean, kuidas žongleerida köögis korraga kolmes rollis. Olen kokk, kes eelnevalt on kaks viie kilost toidukotti kolmandale korrusele vinnanud ja sooritanud põhjaliku uurimustöö tervislike toitude netilehel. Lisaks lõbus kloun, ehk väikeste vaba aja sisustaja ja vajadusel tulen toime ka kriisiabistajana. Ikka keegi kukub, midagi tiritakse või tõugatakse, sest maailm vajab avastamist ka 65 ruutmeetrises korteris.

Selle kõige juurde kuulub muidugi ka sotsiaaltöötaja empaatiavõime, sest kõiki on vaja kuulata ja mõista ning teadlase leidlikkus, sest igavust on vaja peletada ning küsimustele vastata kogu ärkveloleku aja, vastutustundest rääkimata. Õhtu ja öötundidest tuleb aga omandada uut inspiratsiooni ja oskusi, et olla kõikides rollides veelgi parem. Et kellelegi pole vaja läbipõlenud ema, siis ka stressipeletustöö tuleb endal ära teha: olgu see siis lõõgastav mündivann, korea tervisevõimlemine või luuleteraapia. Laste areng ju ei seisa paigal, ega siis saa paigal olla nende emagi – iga päev toob uue õppetunni, uued küsimused ja vastused. Seega pidev õppimine, pidev ümber lülitamine, pidev projektijuhtimine ja analüüs.

Tulemusele orienteeritus ja läbipõlemise vältimine

Ühele emale on tähtis see, et tema kodu oleks puhas ja hubane, lapsed rõõmsad ja mees rahul. Sellist harmooniat võib pidada heaks tulemuseks, mille poole enamus emasid püüdlevad. Ükski filosoofia, ega tegevus tundu patt selle eesmärgi saavutamisel. Niisiis toimub pidev kokkamine – kasimine – suunamine nii vanu tarkusi kasutades kui innovatsiooni arvesse võttes. Ja kui üksi ei jaksa on vaja meeskonnatöö võimet, motiveerimisoskust, et meespool ja teisedki pereliikmed kaasatud saaksid. Ka liidrioskustest ei tule ühel emal puudu – ikka on vaja kellegi eest seista, ennast kehtestada, teisi kaasata, tagasidet anda ja initsiatiivi haarata. Tarkus on seegi, kuidas selle suure koormuse ja koduse täistöökoha eest endale ka väärilist tasu võtta.

Muidugi, võib minna SPAsse, sest nii premeerivad tööandjadki oma usinamaid töötajaid. Kuid tegelikult on suurim tunnustus see, kui vaatad õhtul oma mõnusa päeva veetnud muigel suuga uinunud lapsi ja silitad nende päid. Meenutad aurava kakao tassi taga, kuidas väiksem laps püüdlikult oma esimesi sõnu häälis ja kahene teatas Lottest tuttava lause just siis, kui porgandit hakkisid: „naine pole ori“, nii et pärast veel mitu minutit naerust oimetu olid.

Jääb vaid nentida, et sellised säravad, mitmekülgsete oskustega emad nagu me oleme, on igas firmas nõutud ja hinnatud.

Allikas:

http://www.aaretesaar.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=46

Entry filed under: TÖÖ ja KARJÄÄR.

Eduka karjääri määrab südamehääl Karjäärivõimalusi saab ise luua

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Loendur

  • 36 982 vaatamist

%d bloggers like this: